تبلیغات
فرهنگ - اپیروس

اپیروس

سه شنبه 1 دی 1388 07:42 ب.ظ

نویسنده : علی خزائی

اپیروس در آوریل 2003 به بازار ها معرفی شد و در سال 2004 به صورت رسمی به بازار های جهانی به عنوان لوکس ترین محصول کیا راه یافت . امکانات بی نظیر داخلی خودرو و طراحی جذاب و سنگین خارجی خودرو از آن رقیبی سر سخت برای خودرو های هم کلاسش در بازار ساختند تا اینکه توانست یکی از خوش فروش ترین محصولات کیا در آمریکا شود ، کیا اپیروس همچنین سال گذشته در آمریکا به عنوان جذاب ترین خودرو سواری سال انتخاب شد .
همکاری بلند مدت کیا و هیوندای در تولید و طراحی اپیروس نیز موثر بوده ، در طول سال های تولید اپیروس ، هیوندای آزرا مانند برادر مشترکات زیادی با این محصول کیا داشته ، این همکاری در خودرو هایی همچون ریو و ورنا در کشور ما نیز مصداق دارد ، موتور اپیروس در سال های نخست ورود به بازار موتور 3.5 لیتری مشترک با هیوندای بوده و در سال 2007 پس از انجام تغییراتی در سیستم تعلیق ، ظاهر و موتور خودرو ، موتور آن مشترکا با هیوندای آزرا به موتور 3800 سی سی ، شش سلندر خورجینی DOHC ارتقاء یافته . روحی در دو بدن ، دو برند .
در تلفظ نام کیا OPIRUS بهتر است " آپیروس " تلفظ شود تلفظ درست حرف اول نام این خودرو حرفی بین O و A است.
لوکس بودن در بازار ایران به نوعی حل می شود و خودرو را خاکی و همرنگ دیگر غول های تازه وارد به کشور می کند، این جا نام برند حکم می کند ( قضاوت اشتباه در بازار ایران ) هر خودرو ساز حداکثر تلاشش را در دو خودرو ی تولیدی خلاصه می کند ، خودرو های ارزان قیمت و مردمی و لوکس ترین محصولات تولیدی اش ، در ادامه توضیحات پیرامون اپیروس متوجه می شوید که اپیروس نامی فراتر از کیا را به همراه دارد .
اطلس خودرو تنوع بسیار جالبی از محصولات کیا را در ایران بوجود آورده اما در این تنوع اپیروس جایگاه ویژه ای دارد ، تک ستاره ی کیا در ایران .
اطلس خوردو اکنون 6 نمایندگی در سطح کشور دارد که این تعداد تا سال 2009 میلادی به 20 تا خواهد رسید ، این شرکت همچنین کمی کاهش در ارائه خدمات به مشتری ها نسبت به خدمات اصلی کیا نشان داده که البته همین مقدار خدمات و راه اندازی فضای نزدیک به مشتری ها توسط پیامک و ایمیل و تلفن سریع خودش نوعی فرهنگ سازی جدید در بین وارد کننده های ایرانی به شمار می رود .
طراحی کیا اپیروس :
شاید در زوایای نگاه به اپیروس ، نگاهی منتقدانه به طراحی آن کمی جای حرف داشته باشد . کیا همواره در طراحی محصولاتش از نوعی سبک "کیا گونه " پیروی می کرده ، اما در اپیروس می توان نوعی سنت شکنی مشاهده کرد که از خط قرمز طراحی های کیا رد شده ، شباهت برند های مختلف امری طبیعی در طراحی محصولات جدید خودرو سازان است ( البته در این میان چینی ها که کلا طراحی را کپی می کنند بحثشان جدا است ) که در طراحی جلو و عقب اپیروس این امر کاملا مشهود است . شباهت طراحی جلوی اپیروس به مرسدس E-class که توسط طراحان نیز به عنوان نوعی الهام گیری تایید شده همواره امتیاز منفی برای اپیروس در نظر گرفته می شود اما در میان خودرو سازان ، طراحی خودرو های دو چراغ جلو این امر کاملا طبیعی است ، جگوار نیز چنین رویه ای را در نظر دارد پس از نظر ما این امر نوعی پیروی از خواسته علاقه مندان به این گونه طراحی ها است و نه کپی برداری مستقیم .
جلو پنجره بزرگ جلوی خودرو زیبایی و وقار خاصی را در تناسب با ابعاد خودرو بوجود آورده ، رینگ های آلومینیومی 17 اینچی در کنار طراحی ساده کنار خودرو و در ها و نوار روی بدنه که تا جلو و عقب خودرو ادامه پیدا می کنند مانند کمربندی زیبا در میان طراحی ساده و در عین حال زیرکانه خودرو خودنمایی می کنند .
چراغ های کشیده شده به سمت بالای عقب اپیروس در کنار صندوق نا هم سطح پشت خودرو در بالا بردن ابهت اپیروس نقش به سزایی داشته اند .
داخل اپیروس بسیار چشم نواز است ، طراحی چوبی یا چرم با تلفیق نور آبی و سفید و فضای بسیار بزرگ داخل هرگز احساس یک نواختی به سرنشینان نمی دهد ، اپیروس همواره حرف برای گفتن دارد ، چون یک لوکس تمام عیار است .
در مقایسه ای بین غول سدان های بازار ایران ، اپیروس از C5 و کمری GLX هم بزرگ تر است ، طول این خودرو دقیقا 5 متر ، عرض آن 1850 میلیمتر و ارتفاع آن 1485 میلیمتر است.
مشخصات فنی کیا اپیروس :
اپیروس سهمیه بنزین ندارد ولی به عنوان یک خودرو قدرتمند و حجیم ، مصرف بسیار متعادلی دارد . به گفته ی اطلس خودرویی ها چیزی نزدیک مصرف سمند ایران خودرو !
· * موتور شش سیلندر خورجینی DOHC– 3800 سی سی
· * ماکزیمم قدرتی معادل 266 اس ببخار در دور 6000
· * ماکزیمم گشتاور معادل 36 کیلوگرم متر در دور 4500
· * تعداد سوپاپ : 24
· * گیربکس اتوماتیک 5 دنده تیپ ترونیک ( اسپرت و نرمال )
· * مصرف 10.5 لیتری در 100 کیلومتر برای سیکل ترکیبی – ظرفیت باک : 60 لیتر
· * فرمان هیدورلیک با قابلیت تنظیم الکترونیکی
· * سیستم کنترل کششTCS
· * کمک فنر های گازی ، سیستم ترمز ABSو ترمز های دیسکی چرخ های عقبامنیت کیا اپیروس :
اپیروس در تست های امنیت سخت گیر ترین موسسه امنیتی یعنی ، موسسه بیمه برای امنیت بزرگراه های آمریکا توانست بسیاری از رقیبانش را کنار بزند و در میان خودرو های لوکس تست شده بیش ترین امتیاز را در بین رقیبان کسب کند ، امنیتی معادل 5 ستاره ، این تست ها بسیار سخت گیرانه تر از NTHSA آمریکا انجام می شوند به گونه ای که فرضا در یکی از محصولات شورلت موسسه NTHSA چهار ستاره امنیت به خودرو مذکور داده بود ولی موسسه بیمه امنیت بزرگراه ها این خودرو را ضعیف و در حد 1 ستاره ارزیابی کرده بود .
· * سیستم ترمز ضد قفلABS
· * 12 کیسه ی هوا- ایربگ های جانبی ( پرده ای )
· * سیستم کنترل پایداری الکترونیکیESP


دیگرمشخصات و امکانات اپیروس :
پرونده اپیروس به این سادگی ها ختم نمی شود :
· * رینگ 17 اینچی
· * سیستم ضد سرقت ( ایموبیلایزر )
· * قابلیت تنظیم پدال ها
· * سیستم صوتی حرفه ای : پخشCD ، چنجر ، ساب ووفر و آمپلی
· * مجهز به Cruise control
· * سیستم تهویه مطبوع صندلی های جلو و خنک کننده + گرم کننده صندلی های عقب
· * آینه های الکتروکرومیک ، شیشه هایدروفوبیکی
· * لامپ های زنون + چراغ شور های جلو
· * سنسور هشدار فاصله جلو و عقب
· * تزئینات چوبی داخل
· * تنظیم برقی صندلی های جلو ، تنظیم برقی صندلی راننده با دو حافظه ( می توانید همواره وضعیت ثابتی برای خودتان هنگام رانندگی داشته باشید ، اپیروس فراموش نمی کند شما چگونه دوست دارید )
· محفظه خنک نگه دارنده ( COOL BOX)
· * و گرم کن آینه ، دور فرمان چوبی و چرمی ، سان روف ، سوئیچ کارت ، محافظ گلگیر عقب و پشت سری ها با قابلیت عکس العمل به ضربه


قیمت کیا اپیروس در ایران :
این خودرو بدون هر گونه عوارض برای وارد کنندگان حدود 25 میلیون تومان در می آید ، حال باید فرمول گرانی واردات روی آن اجرا شود تا بیش تر طعم و بوی یک خودروی وارداتی به ایران را بدهد ، قیمت کارخانه اپیروس ، یعنی قیمتی که شرکت به مردم عرضه می کند 53 میلیون و 700 هزار تومان است که در بازار به 59 میلیون تومان می رسد ، این در حالی است که برادر اپیروس ( آزرا ) با موتور 3300 سی سی حدود 50 میلیون تومان در بازار قیمت دارد .
ماکسیما و کمری را نمی توان در حد اپیروس دانست ، اما در کلاس SUV ها می تواند رقبایی داشته باشد که در آن صورت دیگر سلیقه خریدار حکم می کند که سواری می خواهد یا SUV . اپیروس در زمینه گارانتی هم تفاوت بسیاری با دیگر محصولات کیا در بازار دارد و به آن نگاه ویژه ای در ایران شده ، 60 ماه گارانتی معادل 5 سال تضمینی است که اطلس خودرو روی لوکس ترین وارداتی اش می دهد ، این در حالی است که کیا آمانتی ( اپیروس ) در آمریکا 10 سال توسط کیا گارانتی می شود . __________________
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: اپیروس ،
دنبالک ها: اتومبیل ،
آخرین ویرایش: - -